"Επίσκεψη στη ΓΛΑΥΚΗ" Ξάνθη

Ελληνικά
Body: 

Η επίσκεψη της Γ' Γυμνασίου της Ελληνογερμανικής Αγωγής στο Γυμνάσιο Γλαύκης στην Ξάνθη, 25-27 Οκτωβρίου 2010, μεταδόθηκε απ' ευθείας στα πλαίσια του προγράμματος Εξ Αποστάσεως Μουσική Αγωγή.

Η μετάδοση αυτή ήταν η πρώτη που περιελάμβανε συντονισμένη ροή παρουσιάσεων (powerpoint presentation streaming) ανάμεσα σε host (administrator) και presenter (guest). Η ακόλουθη σελίδα ενημέρωσης περιέχει το ΒΙΝΤΕΟ και πρόσθετα στοιχεία της μετάδοσης.

 

  Ο θεματικός χαρακτήρας με βάση το πρόγραμμα της επίσκεψης ήταν οι περιβαλλοντικές δραστηριότητες που οι μαθητές των δυο σχολείων αναπτύσσουν υπό την επίβλεψη των καθηγητών τους. Λεπτομέρειες για τις περιβαλλοντικές δραστηριότητες μπορείτε να δείτε στο http://periballontikesdrastiriotites.blogspot.com/

 Στο μουσικό μέρος της εκδήλωσης παρουσιάστηκε "το Γεφύρι", ένα παραδοσιακό κομμάτι της περιοχής τραγουδισμένο στην Πομακική διάλεκτο. Το θέμα του είναι σχετικό με το "Γιοφύρι της Άρτας" και το ηχητικό ντοκουμέντο που χρησιμοποιήθηκε είναι από το soundtrack της ταινίας "Πολύ μιλάς... Πολύ κλαίς" του Δημήτρη Κιτσικούδη . Φωτογραφικό υλικό συγκεντρώθηκε από φυσικά τοποία της περιοχής αλλά και τον ιστότοπο του κ. Νικολάου Κόκκα για τα Πομακοχώρια.

Κατά τη διάρκειεα της μετάδοσης δυο συντονισμένες παρουσιάσεις (powerpoint) μεταδόθηκαν απ' ευθείας από την Ελληνογερμανική Αγωγή στην Αθήνα με ηχητική συνοδεία από τη Γλαύκη. Οι συντονισμένες παρουσιάσεις ήταν οι ακόλουθες:

Η επίσκεψη ανακοινώθηκε και στον ιστότοπο http://daisy.cti.gr/sorurall/drupal/el/node/481 του προγράμματος Rural Wings.

   

Οι μαθητές του Γυμνασίου Γλαύκης στην Ξάνθη

 

 

 

Α/Α

Επώνυμο

Όνομα

Πατέρα

Διεύθυνση

ΦΥΛΟ

1

ΙΧΤΙΑΡ

ΑΤΖΕΡ

ΦΕΧΡΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

2

ΚΑΡΑ ΧΑΛΗΛ

ΜΕΧΜΕΤΑΛΗ

ΕΜΒΕΡ

ΠΑΧΝΗ

Α

3

ΚΑΡΑ-ΧΟΥΣΕΪΝ

ΜΠΙΛΑΛ

ΡΙΤΒΑΝ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

4

ΚΙΟΣΕ

ΣΑΜΕΤ

ΧΑΣΑΝ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

5

ΜΠΟΖ

ΣΟΥΝΑΙ

ΤΖΕΜΗΛ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

6

ΝΤΑΗ

ΜΠΑΪΡΑΜ

ΙΔΡΙΣ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

7

ΝΤΟΥΓΚΙΑΝΤΖΗ

ΤΖΕΛΑΙΤΗΝ

 

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

8

ΟΜΕΡ

ΟΝΟΥΡ

ΙΡΦΑΝ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

9

ΟΣΜΑΝΤΣΑ

ΒΕΔΑΤ

ΑΧΜΕΤ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

10

ΠΑΛΑΖΛΗ

ΡΕΤΖΕΠ

ΡΑΜΑΔΑΝ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

11

ΡΟΓΓΟ

ΝΟΥΡΗ

ΤΖΕΜΑΛΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

12

ΣΑΧΙΝΛΗ

ΕΡΚΑΝ

ΡΙΤΒΑΝ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

13

ΤΑΖΕ

ΕΛΗΦ

ΙΣΜΕΤ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

14

ΤΑΖΕ

ΤΑΝΖΟΥ

ΛΟΥΤΦΗ

ΠΑΧΝΗ

Α

15

ΤΑΧΗΡ

ΓΚΙΟΥΛΗΝ

ΜΟΥΣΤΑΦΑ

ΠΑΧΝΗ

Κ

16

ΤΖΑΜΠΑΖ

ΣΙΜΠΕΛ

ΕΣΡΕΦ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

17

ΤΖΑΜΠΑΖ

ΧΙΚΜΕΤ

ΣΑΛΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

18

ΦΑΡΖΛΗ

ΑΪΧΑΝ

ΝΟΥΡΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

19

ΦΙΤΝΕ ΧΑΣΑΝ

ΡΙΦΑΤ

ΧΑΣΑΝ

ΔΗΜΑΡΙΟ

Α

20

ΧΑΣΑΝ-ΣΑΛΗ

ΑΛΗ

ΣΑΛΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

21

ΧΑΦΟΥΖ ΜΑΜΟΥΤ

ΜΠΕΡΝΑ

ΣΑΛΗ

ΠΑΧΝΗ

Κ

22

ΧΟΥΣΚΟ

ΤΖΙΧΑΤ

ΣΑΛΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

 

 

α/α

Επώνυμο

Όνομα

Πατέρα

Διεύθυνση

ΦΥΛΟ

1

ΑΖΗΖΟΓΛΟΥ

ΣΕΒΓΚΙ

ΡΙΤΒΑΝ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

2

ΑΖΙΖΟΓΛΟΥ

ΝΤΙΛΕΡ

ΑΛΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

3

ΑΖΙΖΟΓΛΟΥ

ΣΕΛΤΣΟΥΚ

ΑΛΗΤΖΕΝ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

4

ΒΕΛΗ

ΑΪΛΙΝ

ΤΖΕΜΑΛΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Κ

5

ΓΚΙΡΕΤΛΗ

ΑΪΣΕ

ΜΕΧΜΕΤ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Κ

6

ΕΦΕΝΤΗ

ΣΙΝΑΝ

ΧΑΣΑΝ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

7

ΙΣΜΑΗΛ ΑΡΗΦ

ΖΕΧΡΑ

ΧΑΪΡΗ

ΔΗΜΑΡΙΟ

Κ

8

ΚΑΒΑΖ

ΤΙΜΟΥΡ

ΙΡΦΑΝ

ΠΑΧΝΗ

Α

9

ΚΑΡΑ ΧΑΛΗΛ

ΕΝΕΣ

ΙΣΜΕΤ

ΠΑΧΝΗ

Α

10

ΚΑΡΑ ΧΑΛΗΛ

ΣΕΡΚΑΝ

ΡΑΧΜΗ

ΠΑΧΝΗ

Α

11

ΚΑΡΑ ΧΑΣΑΝ

ΑΣΛΗ

ΧΑΚΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

12

ΚΙΟΝΤΣΕ

ΕΡΣΑΝ

ΧΑΣΑΝ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

13

ΚΟΡΑΚ

ΤΑΡΙΚ

ΤΖΕΜΑΛΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Α

14

ΚΟΥΡΟΥΤΖΗ

ΑΪΣΕ

ΣΑΛΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Κ

15

ΚΟΥΡΟΥΤΖΗ

ΣΕΖΕΡ

ΡΕΤΖΕΠ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

16

ΚΟΥΡΟΥΤΖΗ

ΣΙΝΑΝ

ΧΟΥΣΕΙΝ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

17

ΚΟΥΡΟΥΤΖΗ

ΧΟΥΣΕΪΝ

ΜΕΧΜΕΤ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

18

ΜΑΛΚΟ

ΑΙΓΚΙΟΥΛ

ΣΑΛΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

19

ΜΑΛΚΟ

ΣΕΪΝΟΥΡ

ΣΑΛΗ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

20

ΜΟΛΛΑ-ΧΟΥΣΕΪΝ

ΧΑΣΑΝ

ΤΖΕΧΑΤ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

21

ΜΠΑΤΕ

ΧΙΤΖΡΑΝ

ΧΑΣΑΝ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

22

ΝΤΑΓΚΑΛΑ

ΕΜΡΑ

ΜΠΑΪΡΑΜ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

23

ΝΤΕΛΗ ΜΕΜΕΤ

ΧΑΜΔΗ

ΤΖΕΒΗΤ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

24

ΟΣΜΑΝΟΓΛΟΥ

ΣΕΖΕΡ

ΣΑΜΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Α

25

ΟΣΜΑΝΤΣΑ

ΦΑΤΜΑ

ΧΑΜΔΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Κ

26

ΤΣΙΤΑΚ

ΦΑΤΜΕ

ΣΑΜΗ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Κ

27

ΧΟΤΣΙΚΑ

ΣΕΛΒΗ

ΤΖΕΒΗΤ

ΓΛΑΥΚΗ

Κ

 

 

 

 

Μαθητές του Γυμνασίου της Ελληνογερμανικής Αγωγής

 

 

 

1

ΑΒΛΑΜΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - ΡΑΦΑΗΛ

2

ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΔΡΙΑΝΗ

3

ΑΣΠΡΑΔΑΚΗ ΤΑΤΙΑΝΑ

4

ΒΑΚΑΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

5

ΒΕΤΣΗ ΜΑΡΙΑ

6

ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΔΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ

7

ΓΚΑΡΔΙΑΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

8

ΔΕΒΟΥΡΟΥ ΕΡΜΙΝΑ

9

ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

10

ΚΑΡΡΑ ΛΗΔΑ - ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

11

ΚΕΦΑΛΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

12

ΚΛΟΠΦΕΡ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

13

ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

14

ΚΟΥΓΙΟΥΦΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

15

ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΔΟΥ ΧΛΟΗ

16

ΜΑΚΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

17

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ

18

ΜΠΟΖΟΒΙΤΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

19

ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

20

ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ - ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ

21

ΠΡΕΝΤΖΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

22

ΣΑΚΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ - ΜΑΡΙΟΣ

23

ΣΚΛΙΒΑΝΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

24

ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

25

ΣΤΑΜΑΤΑΚΗ ΝΕΚΤΑΡΙΑ

26

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΗΛΕΚΤΡΑ - ΜΑΡΙΑ

27

ΤΣΙΩΛΗ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ

28

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

 

Στιγμιότυπα της μετάδοσης :

 

Βίντεο της μετάδοσης μπορείτε να δείτε στο http://connect.ea.gr/p39069063/ (Πατήστε F11 μόλις το βίντεο ξεκινήσει)

Date: 
Δευτέρα, 25 October, 2010